Asgari Ücret Yönetmeliği’nde değişiklik

Asgari Ücret Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişiklikle yeni asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını dün gerçekleştirdi. Komisyonun çalışmalarını tamamlamasının ardından yeni rakamın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Asgari Ücret Yönetmeliği’nde değişiklik
  • Manşet
  • 02/07/2022 20:26
  • Asgari Ücret Yönetmeliği’nde değişiklik için yorumlar kapalı
  • 173

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammında son viraja giriliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün ikinci toplantısını gerçekleştiriyor. Toplantı saat 15.30’da başladı, yaklaşık 2 saatin ardından sona erdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretler Resmi Gazete’de yayımlanacak ve komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki düzenleme, komisyonca belirlenen ücretlerin Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu.

Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni asgari ücret düzenlemesinden komisyonun belirlediği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yararlanması sağlandı.

Komisyonda enflasyonun altında bir rakamın kabul edilemeyeceğini dile getirdiklerini belirten Irgat, çalışanların insanca bir ücreti hak ettiklerini ve beklediklerini söyledi.

TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre haziranda “açlık sınırı”nın 6 bin 391 lira olduğunu anımsatan Irgat, şöyle konuştu:

“Geldiğimiz nokta itibarıyla işverenler de teşvik taleplerini dile getirdiler. Daha önceki asgari ücret desteğinin verilmesini istediler. Sosyal güvenlik prim indiriminin 10 puan olmasını talep ettiler. İşçi priminin yarısının devlet tarafından karşılanmasını talep ettiler. Biz de bunların yapılması halinde kamuya ne kadar yük olup olmayacağının araştırılmasını talep ettik. Geldiğimiz nokta itibarıyla bu sonuçlar, konfederasyon başkanlarına ve bakanlığa iletilecek. Yarın bir toplantı daha olmasını bekliyoruz.”

Irgat, “Komisyonda, net bir rakam üzerinde değerlendirme yapılmadı. İşveren tarafı da net bir rakam söylemedi. Biz enflasyon ve alım gücünün dikkate alınarak yeniden bir değerlendirme yapılmasını istedik.” dedi.

Komisyonda işveren heyetine başkanlık eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç da Komisyonun çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “TİSK olarak görüşlerimizi Komisyona aktardık. Yarın da görüşmelerimiz devam edecek. Umarım ülkemiz ve çalışanlarımız için güzel ve dengeli bir asgari ücret belirlenir.” ifadelerini kullandı.

Önceki gün ilk toplantının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin komisyonun çalışmalarının sonlanmasını beklediğini belirtmişti.

İşveren kanadını temsil eden TİSK’in Genel Başkanı Özgür Burak Akkol dün yaptığı açıklamada ellerini taşın altına koymaya hazır olduklarını belirterek “Dengeli bir rakamda anlaşacağımızı ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

İşçi tarafını temsil eden TÜRK-İŞ’in Genel Başkanı Ergün Atalay ise ocak ayında asgari ücrete güzel bir zam yapıldığını ancak bu zammın 3 ayda enflasyonla eridiğini belirtti. Atalay “Temennim, oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme yapılmasıdır” dedi.

Toplantı sonrası zam oranı veya pazarlıklara yönelik net bir bilgi verilmedi. Ancak Habertürk’ten Esra Nehir, tarafların iki başlık üzerine mutabakata vardığını bildirdi. Buna göre asgari ücretteki artış önceki yıl olduğu gibi Gelir Vergisi’nden muaf tutulacak.

  • ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANDI
    ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU TOPLANDI

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarafları İstanbul’a davet edecek. Erdoğan, yapacağı bir açıklama ile yeni asgari ücreti kamuoyuna açıklayacak.

2021’de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50’lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

  • YOKSULLUK SINIRI 20.000 LİRAYI AŞTI
    YOKSULLUK SINIRI 20.000 LİRAYI AŞTI

TÜRK-İŞ önceki gün haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının sonuçlarını yayımladı. Buna göre haziranda 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 20.818 liraya yükseldi. Açlık sınırı ise 6.391 lirayla asgari ücretin 2.137 TL üzerine tırmandı. Haziranda bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 8.313 TL’ye yükseldi.

Mayıs ayında yoksulluk sınırı 19.602 TL, açlık sınırı ise 6.017 TL olarak açıklanmıştı.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ