FINDIKKIRAN BALESİ’nin HAZIRLIKLARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR!

FINDIKKIRAN BALESİ’nin  HAZIRLIKLARI TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR!

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin, 27 Aralık akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceği, biletleri satışa çıkar çıkmaz biten  FINDIKKIRAN Balesinin prömiyeri öncesinde hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Rus besteci P. İ. Çaykovski’ nin 1891 yılında bestelediği son eseri olan, küçük Alman kız Clara Stahlbaum’un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran oyuncağı ile ilgili rüyalarının konu edildiği büyü-masal tarzı bir yılbaşı klasiği ndıkkıran balesinin prömiyerini 27 Aralık 2023 akşamı, Atatürk Kültür Merkezi – Türk Telekom Opera Salonu’nda gerçekleştirecek.

Alman yazar E. T. A. Hoffmann’ın  1816‘da  yazdığı ‘’Fındıkkıran ve Fareler Kralı’’  adlı öyküsünü,  ünlü Fransız yazar Alexandre Dumas (père); bir masal havasına dönüştürerek, uyarlama ve çeviri şeklinde 1844‘te yayımlamıştır. Bu öykü üzerine P.İ. Çaykovski, Fransız asıllı ünlü koreograf Marius Petipa’nın hazırladığı detaylı libretto üzerine Fındıkkıran balesini bestelemiştir ve dünya prömiyeri 18 Aralık 1892’ de yapılmıştır.

Günümüzde eser, özellikle yeni yıl klasiği olarak dünyadaki bütün bale topluluklarının repertuvarında değişmez bir yer almakta ve sahnelendiği zamanlarda kapalı gişe olmaktadır.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin bu yıl sahneleyeceği Fındıkkıran balesinin koreografisi Mehmet Balkan’ a ( M.Petipa – L.Ivanov’ dan sonra) ait. İki perdelik eseri Lale Balkan sahneye koyuyor. Dekor tasarımının Tayfun Çebi, kostüm tasarımının Sevtaç Demirer, ışık tasarımının Taner Aydın ve video prodüksiyonun Ahmet Şeren tarafından gerçekleştirilen  Fındıkkıran balesi Ocak ve Şubat aylarında da sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ