ÖZEL! Valerien Ismael’in sisteminin kilit sistemi olacak!

Wout Weghorst, tüm özellikleriyle Fransız teknik adamın oyunu için ideal bir isim olacak. En önemli özelliği ise yüksek oranda pres yapması. Hollandalı, doğru baskıyla rakip oyuncuları hataya zorlarken, bağlantı oyununda da takım arkadaşlarına alanlar açabiliyor. Ayaklarına da çok hakim bir isim

ÖZEL! Valerien Ismael’in sisteminin kilit sistemi olacak!
  • Manşet / Spor
  • 07/07/2022 05:55
  • ÖZEL! Valerien Ismael’in sisteminin kilit sistemi olacak! için yorumlar kapalı
  • 205

Beşiktaş’ın yeni transferi Wout Weghorst, Siyah-Beyazlılar’ın Fransız teknik adamı Valerien Ismael’in oynatmak istediği 3-4-2-1 için biçilmiş kaftan gibi duruyor. Boyu 1.97… Bu kadar uzun boylu olmasına rağmen ayak hakimiyeti oldukça üst düzey.

Top kontrolü, çalım yeteneği, kendisinden beklenenin üzerinde… Ancak 2 metreye yakın olan boyuna rağmen hava hakimiyeti pek iyi sayılmaz.

Bu geçmişte oynadığı takımlarda da net olarak göze çarpıyor. Kariyer dönemini geçirdiği Wolfsburg’da oynadığı 144 maçta 70 gol atarken, sadece 12’sini kafayla ağlara yolladı. AZ Alkmaar’da attığı 45 golün de 9’unu kafayla kaydetti.

Hava hakimiyeti eksik yönü ancak sağ ayağına çok hakim ve attığı gollerin çoğunluğunu bu şekilde kaydediyor. Sol ayağıyla gol bulma oranı ise %12’lerde… Tüm bunlara rağmen Hollandalı santrforun en önemli özelliği yüksek pres gücü…

Uzun boyuna rağmen bıkmadan, usanmadan rakip stoperlere baskı yapıyor ve Valerien Ismael’in de kendisini tercih etmesinin en büyük sebebi bu…

Geçtiğimiz sezon Romalı Abraham’ın ardından Avrupa’nın önde pres yapan en iyi ikinci santrforu oldu. Stoperler için tam bir baş belası. Üçüncü bölgede özellikle stoperleri sırtına alıp takım arkadaşlarına alanlar açıyor.

Bu bölgede fiziksel gücünü stoperlere karşı çok iyi kullanan Weghorst, sprinter bir oyuncu değil ama çok çalışkan bir isim. Rakip yarı sahada ayak basmadığı yer kalmıyor. Rakip takım oyuncularına yaptığı doğru baskılarla stoperlerin geriden oyun kurmasını zorlaştırıp, hataya zorluyor.

Zaman zaman 8, zaman zaman 9.5 gibi saha içinde görev yapıyor. Beşiktaşlı taraftarların fazla gol beklentisini karşılamayacaktır, atacağı gol çift hanelere ulaşmaya da bilir. Ancak Ismael’in isteminde arkasında oynayacak olan Jackson Muleka ve Rachid Ghezzal’a çok gol attıracaktır. Tıpkı Atalanta’da Zapata ve Muriel’in Malinovski ile Pasalic’e, Sporting Lizbon’da Paulinho’nun Gonçalves’le Sarabia’ya attırdığı gibi…

Beşiktaş’ın yeni Hollandalı golcüsü Wout Weghorst, Türkiye’ye de üç bireysel antrenörünü getirdi. Hollandalı oyuncu, Almanya’da ve İngiltere’de de bu isimlerle birlikte özel çalışmalar gerçekleştiriyordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ