Tavana yapıştırılan turşu ‘sanat eseri’ olarak sergileniyor: 10 bin Yeni Zelanda doları

YENİ ZELANDA”da Auckland’daki bir galeride sergilenen ve değeri 10 bin Yeni Zelanda doları olarak biçilen bir ‘sanat eseri’ bir kez daha neyin sanat kategorisine sokulup sokulmayacağını sorgulattı.

Tavana yapıştırılan turşu ‘sanat eseri’ olarak sergileniyor: 10 bin Yeni Zelanda doları
  • Manşet
  • 28/07/2022 13:16
  • Tavana yapıştırılan turşu ‘sanat eseri’ olarak sergileniyor: 10 bin Yeni Zelanda doları için yorumlar kapalı
  • 188

Yeni Zelanda’daki bir sergide tavanda sergilenen bir turşu parçası için 10 bin Yeni Zelanda doları değer biçildi.

Galeri açıklamasına göre de, sanatçının McDonald’s çizburgerinin içinden çıkarıp tavana fırlattığı turşudan oluşan ‘parçanın’ sergilenmesindeki amaç da zaten neyin değerli olup olmadığını sorgulatmayı hedefleyen ‘provokatif bir harekette’ bulunmak.

Michael Lett Galerisi’nde sergilenen ve Avustralyalı sanatçı Matthew Griffin’in bu ‘Turşu’ (The Pickle) adlı ‘şaheserin’ dahiyane bir fikir olduğunu düşünenler kadar saçmalığına vurgu yapanlar da çoğunlukta: “Gençken bir keresinde aynı şeyi yaptım diye polis beni McDonalds’tan zorla çıkarmıştı. Şimdi ise aynı şeyin adı sanat olmuş.”

Sanatçıyı temsil eden Fine Arts’ın başındaki isim Ryan Moore bu çalışmada hem mizah unsuru olduğunu hem modern sanatın izinden gittiğini hem de çalışmanın ‘değer ve anlam üretim biçimlerini’ sorgulattığını savundu.

Bunun bir sanat eseri olup olmadığı sorusuyla hiç ilgilenmeyen Moore, “Genel itibarıyla bir şeyin sanat olup olmadığına sanatçı karar vermez: Sanatçılar bir şeyleri yapan kişilerdir” deyip bir şeyin sanat eseri olarak değerli ve anlamlı olup olmadığı konusunda son sözü aslen toplumun belirlediğini düşünüyor.

Bu sanat eserini alan kişi 10 bin Yeni Zelanda dolarının yanı sıra çizburger için de 4.44 Yeni Zelanda ödemek durumunda kalacak. Kurum, yeni sahibe eserin nasıl yeniden yerleştirileceğini de gösterecek.

‘Turşu’ akıllara ilk kertede İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan’ın ‘Komedyen’ adlı eserini akıllara getirdi. Cattelan 2019’da koli bandıyla duvara yapıştırılmış bir muzdan oluşan sanat eserini 120 bin dolara satılmıştı. ABD’li performans sanatçısı David Datuna da muzu duvardan alıp yemişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ