Zeytin kilo aldırır mı verdirir mi? Gece yeşil ve siyah zeytin yemek kilo yapar mı

Kilo kontrolü sağlayan pek çok kişi; besinlerin kalorisine çok dikkat etmektedir. Bunun yanı sıra sağlıklı bir şekilde kalori almak, kilo almamak adına oldukça önemli olacaktır. Kalori değerlendirmeleri adına kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytin hakkında pek çok araştırma yapılmaktadır. Zeytinin kilo aldırıp aldırmadığı çok merak edilen konular içerisinde bulunmaktadır. Peki, zeytin kilo aldırır mı verdirir mi? Gece yeşil ve siyah zeytin yemek kilo yapar mı tüm detayları ile derledik.

Zeytin kilo aldırır mı verdirir mi? Gece yeşil ve siyah zeytin yemek kilo yapar mı
  • Manşet
  • 14/07/2022 17:13
  • Zeytin kilo aldırır mı verdirir mi? Gece yeşil ve siyah zeytin yemek kilo yapar mı için yorumlar kapalı
  • 191

Pek çok diyetisyen; zeytin hakkında olumlu yorumlar yapmaktadır. Bununla beraber sağlığına önem veren herkesin, sofrasında yer alması gereken besin olarak da tanımlanmaktadır. Zeytin içerisinde; E vitamini dahil olmak üzere başka birçok antioksidan konusunda zengin olması nedeniyle, kansere karşı koruyucu olarak belirtilmektedir. Zeytinin özellikle de içerisinde yer alan oleuopein ile anti- mikrobiyal, anti- viral, ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu söylemek de mümkündür. Bu özelliklerinden ötürü de hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

 Zeytin Kilo Aldırır mı, Verdirir mi?

 Zeytinin kilo aldırması ya da verdirmesi; pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bunun yanı sıra zeytin; çok düşük kaloriye sahip bir besindir. Kahvaltıların vazgeçilmez ürünü olan zeytinin 100 gramı; yaklaşık şekilde 115 kaloriye denk gelmektedir. Bilhassa diyette olan kişiler adına belirtilmesi gereken en önemli husus, zeytinin kilo aldırmadığıdır. Zeytin; hem zengin içeriği hem de düşük kalorisi ile sağlık bakımından önemli besinlerden birisi olarak tanımlanabilir.

 Gece Yeşil ve Siyah Zeytin Yemek Kilo Yapar mı?

 Yeşil zeytin; ülkemiz çapında Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yetişen, siyah zeytinin olgunlaşmayan şekli olarak bilinen ve yüksek miktarda E vitamini içeren bir besin türüdür. Bununla beraber 1 tane yeşil zeytin kalorisi yaklaşık şekilde 6 kaloridir. Bir porsiyon yeşil zeytin ise yaklaşık olarak 35 kalori olarak belirtilmektedir. Yeşil zeytinin 20 gramı; 30 kalori olup 100 gramı ise 140 kalori civarındadır. Bunun yanı sıra bir tane yeşil zeytin tüketimiyle beraber 0.06 gr protein alındığı da belirtilebilir.

 Yeşil ya da siyah zeytinin, ara öğünlerde tüketilmesi, kan şekerini dengelere ve tok kalmaya destek olur. Bu sayede bir sonraki öğünün geldiğinin farkında olmadan daha az besin tüketilerek daha az kalori alınır. Ara öğünlerde tüketilen zeytinin tuzsuz olması açısından fit veya light zeytinleri tercih etmek önemli olabilir. Bu sayede kilo alımı neredeyse imkansız olur.

 Siyah ya da yeşil zeytin içerisinde yer alan belli orandaki kaloriler, insanın enerji kaynağıdır. Gün içerisinde yapılacak bütün aktiviteler için enerjiye gereksinim duyulur. Ortalama şekilde bir kilo vermek için 8 bin kalori vermek gerekmektedir. Zeytin içerisinde yer alan kalori sayesinde bu duruma yardımcı olmak mümkündür. Ancak buna rağmen gece yeşil veya siyah zeytin tüketmek, kilo alımına neden olabilir. Zeytinin içeriğinde yer alan düşük kalori, normalde kilo alımına neden olmazken, gece tüketilmesi durumunda kilo alımına neden olabilir.

 

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ