Powell: Yumuşak iniş mümkün

Fed Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey “2022’de Merkez Bankacılığı” adlı panelde konuştu. Powell ABD ekonomisinin güçlü olduğunu, ancak faiz artışlarının büyümeyi yavaşlatacağını söyledi. Powell “yumuşak iniş mümkün ama zorlu olacak” dedi. Lagarde düşük enflasyon dönemine geri dönülmeyeceğini belirtti

Powell: Yumuşak iniş mümkün
  • Manşet
  • 02/07/2022 20:26
  • Powell: Yumuşak iniş mümkün için yorumlar kapalı
  • 215

Fed Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey Portekiz’de düzenlenen “2022’de Merkez Bankacılığı” adlı panelde konuştu.

Powell konuşmasında faiz artışlarının büyümeyi yavaşlatacağını, büyümenin pozitif kalmasını umduklarını söyledi. Powell “ekonomide yumuşak iniş mümkün ancak zorlu olacak” dedi. Powell resesyona neden olmadan faiz artırmayı hedeflediklerini ve bunu başaracaklarına inandıklarını belirtti.

AMB Başkanı Lagarde düşük enflasyon ortamına geri dönülmeyeceğini belirtirken enerjinin enflasyondaki yükselişte büyük etkisi olduğunu söyledi.

Bailey ise enflasyonu düşürmeyi hedeflediklerini ve enflasyonda kalıcı bir yükseliş olursa daha güçlü tepki vereceklerini ifade etti. Başkan gelecek ay 50 baz puanlık faiz artış ihtimalini dışlamadı ve “Daha fazlasını yapmamız gereken koşullar olabilir” dedi.

3 büyük Merkez Bankası’nın Başkanı küresel çapta bir sorun haline gelen enflasyonu düşürmeye çabalıyor.

24 SAATGÜNÜN ÖZETİ

24 saat

24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ