Tarihi fotoğraf: Kılıç güzele emanet

Tarihi fotoğraf: Kılıç güzele emanet

Suudi Arabistan Miss Asia 2024 ardından, Miss Universe’e katılacak 27 yaşındaki model, influencer Rumi Al-Qahtani, Suudiler için bir ilki gerçekleştirecek.

Tarihi fotoğraf: Kılıç güzele emanet

Radikal İslam’ın en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan Suudi Arabistan‘da kraliyetin uyguladığı baskıcı rejim, Veliaht Prens Selman’ın reformları ile yumuşayarak ılımlı İslam’a dönüştü. Kadınların istihdamından, araba kullanmalarına izin vermelerine kadar birçok konuda reform getiren Veliaht Prens Selman, yeni bir adım daha attı.

27 yaşındaki model Rumi Al-Qahtani, katıldığı Miss Asia 2024 güzellik yarışması ardından tarihte ilk kez Suudi bayrağını Miss Universe sahnesinde taşıyacak. Güzellik yarışmalarının deneyimli isimlerinden ve Instagram’da bir milyon takipçisi olan Rumy Alqahtani, Yaptığı açıklamada dünyanın en popüler yarışmalarından birinde krallığı temsil edeceğini duyurdu.

Rumi Al-Qahtani yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Miss Universe 2024 yarışmasına katılmaktan onur duyuyorum. Bu, Suudi Arabistan Krallığı’nın ilk katılışı”

Duyuru ile birlikte model, güzellik kraliçesi pozuyla fotoğraflarını paylaştı:

Tarihi fotoğraf: Kılıç güzele emanet - Resim : 1

HEM “RUMİ” HEM “KAHTANİ”

Rumi Al-Qahtani isimli genç kızın saçlarını podyumda savurarak yürümesi ise “Özgürlük işareti” olarak yorumlandı. Suudi Arabistan’da kadınların özgürlük simgesi olan Rumi Al-Qahtani’nin ismi ve soyisminde ise ilginç bir ayrıntı bulunuyor. “Rumi”, tarihsel olarak “Anadolulu” anlamına geliyor. “Kahtani” ise saf ve gerçek Arap kabul edilen kavmin adıdır.

Rumi: Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde yaşamış “Roma yurttaşı” halk veya kişilere verilen isimdir. Türkler Anadolu’ya geldikten sonra bu ismi kullanmışlardır. Öyle ki kendilerine “Anadolulu” anlamında Rum ya da Rumi (Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi) dedikleri olmuştur. Tarihçilerin Anadolu Selçukluları dediği devletin o zamanki asıl ismi de Rum Selçukluları’dır. Anadolu’ya da “Diyar-ı Rum” denilmiştir. Anadolu Selçuklularının üsluplaştırdıkları filiz, yaprak ve hayvan motiflerinden oluşmuş dolaşık süslemelere de “Rumi” denir.

Kahtani: Kahtan’a dayanan güney ve güneydoğu Arap yarımadasında özellikle Yemen’de yaşayan bir kavimdir. Geleneksel olarak Kahtanîler “saf” veya “gerçek” Araplardır olarak kabul edilirler. Diğer hakim grup olan Adnanîler için ise “Araplaşmış Araplar” denilir. Örneğin Hz. Muhammed Adnanî’dir. İslam Peygamberinin yirmi birinci büyük dedesi olan Adnan, Hz. İsmail’in soyundan gelmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ